close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
sobota
4 maja 2024
imieniny obchodzi: Florian, Malwina, Monika
Nasza gmina
Strona startowa
Aktualności
Herb Węgorzyna
WebKamera
Plan miasta
E-kartki
Zdjęcia lotnicze
Kontakt
Wykaz ważnych telefonów
Mapa Gminy

Miasto i Gmina
Współpraca międzynarodowa
Przyroda
Historia i zabytki
Oświata i jednostki organizacyjne
Stowarzyszenia
Turystyka i wypoczynek
Kultura
Sport
Gospodarka
Znani ludzie z Węgorzyna
Komunikacja
Przydatne linki
Galeria
Straż Miejska
Moja mała Ojczyzna Węgorzyno
Adopcja zwierząt
  
Maj
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

pokaż więcej wydarzeń
  



  
Józef Mieczysław Kufel

Urodziłem się w 1933 r. w Olesku (w miejscu urodzenia Jana Trzeciego Sobieskiego, zwycięzcy spod Wiednia) pod Lwowem, na ówczesnych terenach Rzeczpospolitej. Po II wojnie światowej w 1945 r. wyjechałem z rodzicami i bratem na ziemie odzyskane do Węgorzyna. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Szczecinie, otrzymałem nakaz pracy do Szkoły Podstawowej w Zajezierzu, w charakterze nauczyciela. Następnie uczyłem w szkole w Siedlicach, a potem zostałem kierownikiem Szkoły Podstawowej w Lesięcinie. W 1953 r. zostałem powołany do zasadniczej służby wojskowej -Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 4 w Dęblinie. Po odbyciu rocznej nauki z zakresu łączności, zostałem instruktorem, szkoląc podchorążych.
 

 

 

fot.  załoga samolotu – Dęblin 1954r.

W 1956 r. rozpocząłem pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Węgorzynie. W tej szkole pracowałem w latach 1956 — 1985 r. ucząc przedmiotów ścisłych i przysposobienia obronnego. W latach 7O-tych ukończyłem studia zaoczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Uzyskałem stopień magistra techniki, a następnie drugi stopień specjalizacji zawodowej z wychowania technicznego.

 fot.  Ks. Józef Pola i grono pedagogiczne – 1959r.


fot. nauczyciele Szkoły Podstawowej w Węgorzynie rok szkolny 1964-1965

 

fot. dyrektorzy szkół podstawowych z powiatu łobeskiego z inspektorem szkolnym

fot. opiekun Michał Zinko na wycieczce z dziećmi – Zakopane 1968 r.

fot. spotkanie w gabinecie matematycznym, od lewej: wychowawca Jadwiga Muzikai uczniowie Dorota Kondraciuk, Beata Bokła, Lucyna Kufel.

fot. nauczyciele Szkoły Podstawowej w Węgorzynie, rok szkolny 1962 - 1963

fot. Klasa VIII a, wychowawca Mieczysław Kufel, rok szkolny 1965 - 1966

fot. drugie śniadanie na wykopkach PGR, rok szkolny 1967 – 1968

 fot. w bibliotece szkolnej kółko fotograficzne, rok szkolny 1973-1974

Byłem opiekunem koła Ligi Obrany Kraju. Moi wychowankowie brali udział w zawodach strzeleckich i konkursach wiedzy o ruchu drogowym na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Prowadziłem szkolenia i egzaminy z zakresu ruchu drogowego na kartę rowerową. W międzyczasie uczyłem fizyki i chemii w Zasadniczej Szkole Przysposobienia Rolniczego w Węgorzynie. Prowadziłem w Szkole Podstawowej w Węgorzynie koło fotograficzne. Członkowie koła zostali wyróżnieni i nagrodzeni w marcu 1969 r. za wykonane zdjęcia czarno-białe w konkursie organizowanym przez Telewizję Szczecińską. W 1972 r. moi wychowankowie uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym zajmując III miejsce na wystawie w Toruniu. Prace techniczne, plastyczne i fotograficzne moich uczniów zostały wyróżnione w konkursach powiatowych organizowanych na zlecenie Kuratorium Oświaty i zakwalifikowane na wystawę wojewódzką w Szczecinie. Za wzorową pracę nauczycielską otrzymywałem różne odznaczenia regionalne i państwowe.  W 1985 r., po 33 latach pracy odszedłem na emeryturę. Zająłem się pisaniem artykułów o historii Węgorzyna. Posiadam liczne fotografie, „slajdy" z życia społeczeństwa Węgorzyna na przestrzeni 40 lat i zbiory niemieckie o Węgorzynie. Napisałem 20 artykułów o historii placówek oświatowych, Parafii Węgorzyńskiej i zakładów pracy. Artykuły były publikowane w Gazecie Węgorzyńskiej i Nowym Tygodniku Łobeskim. Pragnę pielęgnować historię Węgorzyna pisząc kolejne artykuły o ratuszu, zakładach pracy.

Współpracuję z Miejską Biblioteką Publiczną. Z Panią Elżbietą Kozioł i z Łukaszem Kozioł opracowałem materiały do pięciu prac multimedialnych z zakresu:
1. Moja Mała Ojczyzna Węgorzyno,
2. Historia Parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Węgorzynie,
3. Historia Szkoły Podstawowej w Węgorzynie - opublikowana na stronie internetowej /www.spwegorzyno.republika.pl/,
4. Historia Przedszkola w Węgorzynie,
5. Historia Gimnazjum im. Orła Białego w Węgorzynie.
Prace te można obejrzeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgorzynie. Serdecznie zapraszam.  Kilkakrotnie byłem zapraszany przez dyrektorów i wychowawców Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Wyświetlałem przeźrocza i opowiadałem o historii Węgorzyna. Spotykam się ze studentami, udzielam im pomocy i udostępniam materiały archiwalne do pisania prac magisterskich i licencjackich. W podziękowaniu, po obronie, otrzymuję odpisy tych prac. Odbywam spotkania indywidualne z uczniami gimnazjum i liceum, udzielając im pomocy w opracowaniu artykułów o historii Węgorzyna.

 

fot. spotkanie wychowawcy Mieczysława Kufla z wychowankami po 20 latach – 29 stycznia 2005r.


Na posiedzeniu Rady Miejskiej w dniu 27 marca 2008 roku Przewodnicząca wręczyła mi statuetkę jako podziękowanie za pielęgnację tradycji i wkład w tworzeniu pracy Mojej Małej Ojczyzny. Osobiście byłem zaskoczony taką miłą niespodzianką. Prowadzę korespondencję ze swoimi uczniami w kraju i za granicą na portalu internetowym — nasza klasa. Pozostałe prace multimedialne wykonane będą dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.



 fot. Węgorzyno ul. Drawska – 1970r.

fot. wieża kościoła węgorzyńskiego – spotkanie przyjaciół: Jerzy Czechmanowski z żoną i Daniela Zaroda

NA PAMIĄTKĘ ze spotkania z młodzieżą klasy 6a Szkoły Podstawowej w Węgorzynie w dniu 04 grudnia 200Ir. Na temat: „Historia Szkoły Podstawowej w Węgorzynie”  i „Moja Mała Ojczyzna –Węgorzyno”  w opracowaniu J.M.Kufel

1. Szkoła, Ratusz, Kościół przed wojną.

2. Ruiny Kościoła w Węgorzynie - marzec 1945r.

 

 
«« wstecz
drukuj


  
Gmina na Szlaku Cysterskim












 
Czy chcialbyś/chciałabyś mieć możliwość zadania pytania urzędnikowi za pomocą strony internetowej?
TAK
NIE
Zobacz wyniki | Głosuj
 
dodaj wpis do księgi
 
  
  
   online: 2 odwiedzin: 5993167
  
© 2009 - 2024 Węgorzyno. Wszystkie prawa zastrzeżone