close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
sobota
4 maja 2024
imieniny obchodzi: Florian, Malwina, Monika
Nasza gmina
Strona startowa
Aktualności
Herb Węgorzyna
WebKamera
Plan miasta
E-kartki
Zdjęcia lotnicze
Kontakt
Wykaz ważnych telefonów
Mapa Gminy

Miasto i Gmina
Współpraca międzynarodowa
Przyroda
Historia i zabytki
Oświata i jednostki organizacyjne
Stowarzyszenia
Turystyka i wypoczynek
Kultura
Sport
Gospodarka
Znani ludzie z Węgorzyna
Komunikacja
Przydatne linki
Galeria
Straż Miejska
Moja mała Ojczyzna Węgorzyno
Adopcja zwierząt
  
Maj
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

pokaż więcej wydarzeń
  



  
NACZELNICY W URZĘDZIE POCZTOWYM W WĘGORZYNIE

NACZELNICY W URZĘDZIE POCZTOWYM W WĘGORZYNIE
W LATACH 1945 – 2005  (GW nr 19 z 15.11.2003)

Ze spisu telefonicznego z 1932 roku wynika, że w Węgorzynie było ok. 400 abonentów automatycznej centrali marki "Siemens", która mieściła się na ulicy Runowskiej. Poczta "Wangerin Pommeren" zakończyła pracę datą stempla pocztowego 2 marca 1945. W tym dniu do Węgorzyna weszły wojska rosyjskie i polskie. Największym zniszczeniom uległy budynki przy Langestrasse (dziś Grunwaldzka). Te przy Runowskiej (a wśród nich i poczta) ocalały. Po przerwie, około połowy maja 1945 poczta zaczyna znów działać. Z Urzędu Pocztowego w Bydgoszczy zostaje tu skierowany p. Franciszek Błaciński, który, jak wynika z zapisów w kronice Urzędu, bardzo sprawnie radzi sobie z organizacją nowej placówki. Pracę podejmuje również p. Adam Królak. To pierwsi pracownicy Poczty w Węgorzynie. Centrala automatyczna prawdo-podobnie została wywieziona do Połczyna Zdroju, gdyż tu na miejscu nie mogła być wykorzystana, ze względu na znaczne uszkodzenia linii telefonicznych.
Od 1 września 1945 roku kierownictwo Urzędu obejmuje naczelnik Kazimierz Dzierzgowski.
W tym czasie w Węgorzynie są jeszcze Rosjanie, którzy posługują się własną łącznością.
Pierwsze połączenie telefoniczne zostaje wykonane w marcu 1946 roku  z Urzędem Pocztowym w Łobzie a w maju tego roku pierwszym abonentem telefonicznym w Węgorzynie zostaje Komenda Milicji Obywatelskiej na ul. Runowskiej a następnie Urząd Miejski na ul. Kościuszki 9w obecnym budynku Przedszkola) W następnych miesiącach uruchamiane są kolejne połączenia m.in. z Drawskiem Pomorskim. W krótkim czasie Kazimierz Dzierzgowski  zostaje przeniesiony do Nowogardu, a na stanowisko Naczelnika mianowano jego żonę, która pracuje tu 2 lata, do roku 1948. 15 września 1948 roku Naczelnikiem zostaje p. Bronisław Skwierawski, który przyjeżdża z rodziną do Węgorzyna z Bełcznej. Na tym stanowisku przepracuje 29 lat. Za jego „kadencji” Urząd Pocztowy w Węgorzynie zaliczany był do jednostek wzorowych  o czym świadczą liczne wpisy do kroniki Urzędu władz kontrolujących. W początku lat 50-tych zostaje uruchomiony konny ambulans, który przewozi listy i paczki pomiędzy Węgorzynem a Runowem  stacją PKP. W tym czasie na Poczcie pracuje 6 osób. Liczba mieszkańców szybko wzrasta, przyjeżdżają nowi osiedleńcy. W latach 60-tych na trasie do Runowa, kilka razy dziennie, bez względu na pogodę i porę roku kursuje ambulans elektryczny. Ręczna centrala telefoniczna obsługuje ok. 300 abonentów - tylko w dzień. Dopiero w latach 70-tych, kiedy przybyło abonentów, 7 pracowników obsługuje połączenia całodobowo. Napowietrzne linie telefoniczne, telefony „na korbkę” zasilane wielką baterią w domu, częste awarie i uszkodzenia - tak było aż do początku lat 90-tych.
Przez wiele lat na Poczcie pracowali: Błaszków Franciszek, Zalewski Stefan, Kochan Zdzisław, Krzesińska Janina, Januszkiewicz Teresa, Bąk Helena, Skwierawska Jadwiga, Paś Urszula, Czumak Leokadia, Kuźmińska Alicja, Piec Julia, Tomaszewski Czesław, Miedziuto Stefania, Bajwoł Czesława, Błaszków Teresa, p. Gryglewicz, Doburzyński Stefan, Kobiałko Antoni i inni
W styczniu 1977 p. Skwierawski odchodzi na emeryturę. Jako naczelnik Poczty otrzymał za wzorową pracę wiele odznaczeń. Był wymagającym, lecz bardzo lubianym przez załogę szefem
Nowym Naczelnikiem zostaje mianowany p. Czesław Tomaszewski.
W grudniu 1981 „stan wojenny” mocno ogranicza pracę Poczty (wyłączone telefony!). Dopiero w rok później, po zawieszeniu „stanu wojennego” wszystko wraca do normy... Na początku lat 90-tych dochodzi do rozdzielenia działalności pocztowej i telekomunikacyjnej. Węgorzyno otrzymuje centralę automatyczną (elektromechaniczną) a panie telefonistki zostają zwolnione.... przechodzą na emeryturę lub do innych zakładów. Centralą opiekują się p. Antoni Kobiałko i Bogdan Adamów  do czasu  po 10 latach zostaje zainstalowana centrala elektroniczna, nie wymagająca bieżącego nadzoru. Na Poczcie zaś w czerwcu 1996 roku, po 19 latach na stanowisku naczelnika i 40 latach pracy pocztowej  na emeryturę odchodzi żegnany serdecznie przez załogę Czesław Tomaszewski. W latach 90-tych budynek poczty przechodzi kapitalny remont  nowe, estetyczne pomieszczenia i ogrzewanie olejowe sprzyjają dobrej pracy... na krótko, do roku 1999 Naczelnikiem zostaje p. Leokadia Czumak, a po jej przejściu na emeryturę  od listopada 1999 do chwili obecnej naczelnikiem Poczty jest p. Julia Piec. Jej współpracownikami są obecnie: Barbara Kołodyńska, Zuzanna Tabor, Andrzej Grekowicz, Mirosława Gruszka, Irena Kardaś, Ewa Trojanowska, Leszek Kuźmiński, Ryszard Przeradzki. Zakres usług na poczcie znacznie się poszerzył  można tu obecnie wymienić walutę otrzymać pożyczkę bankową, załatwić prenumeratę czasopism, jest fax i ksero... Od roku 1945 mija już 60 lat pocztowej pracy. Z okazji Dnia Łącznościowca życzę całej załodze dużo zdrowia i pomyślności !

Mieczysław Kufel

Pracownicy Urzędu Pocztowego w r.1963

Pracownicy Poczty w roku 1970....

Załoga Poczty w Węgorzynie w r. 1999

NACZELNICY URZĘDU POCZTOWEGO  W WĘGORZYNIE
W LATACH 1945 – 2005

1. Dzierzgowski Stanisław (Stanisława)     1.IX.1945 -  14.IX.1948

2. Skwierawski Bronisław  15.IX.1948    -    1.I.1997

 
3. Tomaszewski Czesław  2.I.1977    -     30.VI.1996

4. Czumak Leokadia  30.VI.1996   -   10.XI.1999

5. Piec Julia   11.XI.1999 - obecnie

 
«« wstecz
drukuj


  
Gmina na Szlaku Cysterskim












 
Czy chcialbyś/chciałabyś mieć możliwość zadania pytania urzędnikowi za pomocą strony internetowej?
TAK
NIE
Zobacz wyniki | Głosuj
 
dodaj wpis do księgi
 
  
  
   online: 1 odwiedzin: 5993215
  
© 2009 - 2024 Węgorzyno. Wszystkie prawa zastrzeżone