close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
sobota
4 maja 2024
imieniny obchodzi: Florian, Malwina, Monika
Nasza gmina
Strona startowa
Aktualności
Herb Węgorzyna
WebKamera
Plan miasta
E-kartki
Zdjęcia lotnicze
Kontakt
Wykaz ważnych telefonów
Mapa Gminy

Miasto i Gmina
Współpraca międzynarodowa
Przyroda
Historia i zabytki
Oświata i jednostki organizacyjne
Stowarzyszenia
Turystyka i wypoczynek
Kultura
Sport
Gospodarka
Znani ludzie z Węgorzyna
Komunikacja
Przydatne linki
Galeria
Straż Miejska
Moja mała Ojczyzna Węgorzyno
Adopcja zwierząt
  
Maj
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

pokaż więcej wydarzeń
  



  
MINĘŁO 60 LAT ISTNIENIA WĘGORZYŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

MINĘŁO 60 LAT ISTNIENIA WĘGORZYŃSKIEJ PODSTAWÓWKI ( GW 13/2006 )

Druga Wojna Światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku, nie zadzwoniły szkolne dzwonki na rozpoczęcie roku szkolnego. W życiu każdego Polaka wojna pozostawiła cień strachu i duże zmiany w psychice. W prawie każdej rodzinie podczas działań wojennych zginął ktoś bliski. Coraz mniej ludzi pamięta 5-ęcio letnią okupację.
Po wojnie w Polsce nastąpiły zmiany terytorialne, straciliśmy tereny wschodnie (Lwów, Wilno i inne), uzyskaliśmy tereny zachodnie (Szczecin, Koszalin, Wrocław, Zieloną Gorę, i Jelenią Gorę). Nastąpiło przesiedlenie wielu milionów Polaków ze wschodu na zachód (były to nieznane Polakom tereny).
Przyjechaliśmy do Węgorzyna we wrześniu w 1945 roku, jak wiele rodzin z różnych stron Polski. Miasteczko było bardzo zniszczone, w tym roku nie było mowy o rozpoczęciu nauki w szkole. Dopiero w lutym 1946 roku rozpoczyna się nauka klas 1-4.
Pierwszym kierownikiem Szkoły Podstawowej w Węgorzynie była Maria Cwill (żona burmistrza). Nauka odbywała się w budynku obecnego ośrodka zdrowia, inne budynki były zajęte przez wojsko rosyjskie i ludność powracającą z Niemiec. Nauka w budynku na Runowskiej trwała krótko, do wyjazdu Rosjan z Węgorzyna. Szkoła zostaje przeniesiona na ulicę Rynek1 (obecna siedziba Urzędu Miejskiego).
W grudniu 1948 roku nowym kierownikiem szkoły zostaje Maria Muzika.  Pracuje i kieruje szkołą przez 23 lata od grudnia 1948 roku do września 1972 roku. Nauka w nowej szkole trwała od 1947roku do 1961roku, w tym czasie mury szkoły opuściło ok. 500 absolwentów siódmej klasy.
W oświacie w Polsce zostaje przeprowadzona reforma. Zachodzą zmiany w szkole podstawowej i od 1961 roku nauka zostaje przedłużona o jeden rok. Szkoła podstawowa i obowiązek uczęszczania jest ośmioletni. W Węgorzynie zostaje wybudowana nowa szkoła „tysiąclatka” ( przy ulicy Grunwaldzkiej), jak na owe czasy była szkołą nowoczesną. W starej szkole odbywała się nauka na dwie zmiany było bardzo ciasno - brakowało sal lekcyjnych. W lipcu 1961 roku zostaje oddana do użytku nowa szkoła. Budynek starej szkoły przechodzi kapitalny remont i przystosowanie na biura Urzędu Miejskiego w Węgorzynie. W szkole podstawowej ośmioklasowej nauka odbywała się od 1961 roku do 1999 roku- 38 lat.
W 1999 roku zostaje przeprowadzona reforma w oświacie  szkoła zostaje podzielona na podstawową,  sześcioklasową i trzyletnie gimnazjum.
Wiele wydarzeń odbyło się w tym okresie. W Szkole Podstawowej w Węgorzynie trzeciego września w 1979 roku odbywa się uroczystość wojewódzka otwarcia roku szkolnego i oddanie do użytku boiska szkolnego. W 1985 roku zostaje dobudowana i powiększona szkoła o osiem klas lekcyjnych - w szkole uczyło się ok. 600 uczniów i było ciasno. Budowę tę wykonał zakład remontowo budowlany w Przytoni pod kierownictwem pana Zbigniewa Sobczyka. W czerwcu 1996 roku odbywa się trzydziestopięciolecie pracy „tysiąclatki”. Odbył się zjazd  wszystkich nauczycieli pracujących kiedyś w szkole i rocznik klasy pierwszej który rozpoczął naukę w 1961 roku. Na tej uroczystości były władze miejskie, wojewódzkie i przedstawiciele zakładów pracy w Węgorzynie. Była wystawa prac dziecięcych, plastycznych, technicznych i odbyła się prelekcja o historii szkoły.
W szkole podstawowej w latach siedemdziesiątych zostaje utworzona Szkoła Przysposobienia Rolniczego, nauka w niej trwała dwa lata i ukończyło ją kilka roczników (ok. sześćdziesięciu absolwentów). W 1973 roku przy Węgorzyńskiej szkole utworzona zostaje szkoła średnia (filia liceum ogólnokształcącego w Łobzie). Dyrektorem tej filii jest pan Janusz Sadurek. Szkoła ogólnokształcąca z pełną maturą. Ukończyło ją ok. 30 absolwentów.
W 1975 roku zostaje utworzone zaoczne technikum rolnicze (dwuletnie) na podbudowie
SPR- Szkoły Przysposobienia Rolniczego. Technikum to ukończyło ok. 50 absolwentów. 
W latach 1961-1999 ukończyło szkolę podstawową w Węgorzynie  ok. 2800 absolwentów.
Wielu absolwentów szkoły podstawowej założyło własne firmy rodzinne i nie wyjechało z Węgorzyna. Wielu uczniów węgorzyńskiej szkoły ukończyło: technika budowlane, rolnicze, pielęgniarskie, samochodowe, elektryczne.  Wyższe studia różnych stopni i specjalności ok. 100 absolwentów, studia nauczycielskie skończyło ok. 50 osób, studia medyczne cztery osoby: Zofia Bojczuk, Zofia Nowak, Tomek Hantke, Marta Nowik. Wojskowe szkoły oficerskie ukończyło siedem osób, Piotr Kukawski, Jan Paszko, Jerzy Świerszcz, Józef Rak, Józef Kowalczyk, Jarosław Kopaczko, Mariusz Makowiecki. Studia farmaceutyczne ukończyło dwie osoby Zbigniew Gutkowski, Małgorzata Sadurek. Studia teologiczne siedem osób (księża).
Nasi absolwenci prowadzą firmy i działalność gospodarczą:
Anna Drapała, dyrektor Banku Spółdzielczego w Węgorzynie - zatrudnionych jest dziesięć osób.
Zbigniew Gutkowski prowadzi aptekę-„Futura”.
Marian Nowik Zakład Betoniarski firma działa od 1974 roku zatrudnia dziesięć osób.
Mieczysław Ostrowski firma FHUP „BEKAMA” działa od 1984 roku usługi transportowe.
Andrzej Joźwiakowski od 1990 roku firma ogólno budowlana.
Alicja Gruszka - Kuźmińska firma „JAMEX”, działa od 1993 roku, CPN, ogrodzenia zatrudnia 25 osób.
Henryk Regulski założona w 1978 roku ogólnobudowlana zatrudnia 10 osób.
Marek Bernat firma ogólno budowlana zatrudnia kilka osób.
Mirosław Załuski  Zakład Mechaniki Samochodowej  zatrudnia kilka osób.
Roman Trytek- usługi transportowe.
Małgorzata Makarska z mężem Krzysztofem Zakład Usług Komunalnych zatrudnia 10 osób założona w 1996 roku.
Jan Piotrowski przewodniczący Rady Miejskiej w Węgorzynie (2002-2006), prowadzi firmę „TARTAK” w Przytoni od 1993 roku zatrudnia ok. 60 osób.
Henryk Januszkiewicz z żoną ogrodnictwo sadzonki warzyw i kwiatów od 1986 roku.
Władysław Macedoński z żoną ogrodnictwo kwiaty i sadzonki warzyw, z pięknym pawilonem wystawowym „KWIATY”.
Działalność handlową (sklepy) prowadzą:
Barbara Pietrusz - Jerzy Patelczyk sklep spożywczy.
Danuta Konieczna sklep spożywczy.
Marian Wolter z żoną sklep spożywczy.
Małgorzata Buczek sklep spożywczy.
Zakłady fryzjerskie, tapicerskie.
Jan Auguścik wyrób nagrobków.
Absolwenci którzy prowadzą firmy i pracują poza Węgorzynem:
Kazimierz Karapuda  absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie 1975 rok. Prowadzi firmę spółka z o.o. „MILEX”, działa na terenie kraju, Niemiec, Litwy, Ukrainy. Aktywny działacz w gminie Rewal i w Trzęsaczu.
Jerzy Zaroda- absolwent Politechniki Szczecińskiej - wydziału elektrycznego w 1975 roku, były wiceprezydent miasta Koszalina, radny ostatnie dwie kadencje, obecny dyrektor Zakładu Budownictwa Energetycznego w Koszalinie spółka ZO, buduje stacje transformatorowe wysokich i niskich napięć. Zakładanie linii przesyłowych niskich, średnic i wysokich napięć. Przewodniczący rady nadzorczej w tym zakładzie. Współpracuje z firmą z Niemiec Jean Mueller w branży elektrycznej ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz ukończył dwuletnie studia podyplomowe z ekonomi przy akademii ekonomicznej w Poznaniu Executive Master of Business Administration- w 2006 roku.
Marian Pastuszak- prowadzi działalność: stację CPN w następujących miejscowościach: Kamień Pomorski, Szczecin, Lipiany, Świnoujście, Stargard Szczeciński.
Jerzy Czechmanowski absolwent Szkoły Podstawowej w Węgorzynie z 1949 roku, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego - wydział prawa, ukończył w 1957 roku. Pracował na różnych stanowiskach jako prawnik, obecnie mieszka w Zgorzelcu i prowadzi Kancelarię Adwokacką: prowadzi sprawy gospodarcze i cywilne zakresu prawa.
Renata Szara absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego ukończyła w 1994 roku, pracuje jako prokurator w Nowej Soli.
Wszyscy absolwenci podstawówki którzy ukończyli Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, są proboszczami na terenie województwa szczecińskiego i za granicą:
ks. Henryk Silko, ks. Marek Szczucki, ks. Darek Doburzyński, dwóch księży braci Rozdebów z Cieszyna Łobeskiego, ks. Ryszard Karapuda- Baku Ukraina.
W ciągu 60 lat istnienia szkoły Węgorzyńskiej wielu nauczycieli pracujących w tej szkole i absolwentów odeszło na wieczny spoczynek- cześć Ich pamięci!
W 2006 roku zostaje oddana do użytku hala widowiskowo-sportowa z której korzysta młodzież ze szkoły podstawowej, gimnazjum, odbywają się w niej uroczystości rocznicowe i inne.

Na przestrzeni 60 lat istnienia szkoły podstawowej kierowało ośmiu dyrektorów. Obecnie dyrektorem szkoły jest pan Waldemar Konefał a zastępcą pani Lucyna Wolska. Uczy w szkole Węgorzyńskiej dziesięcioro nauczycieli absolwentów SP są to: Leszek Doburzyński, Irena Grabowska, Danuta Kolasińska, Anna Piec, Jarosław Regulski, Małgorzata Sajchta, Sylwia Waszczyk, Jadwiga Wejsman, Lucyna Wolska, Andżelika Gibka.
Sekretarzem Szkoły Podstawowej w Węgorzynie jest Pani Alina Deja.
Na przestrzeni lat w węgorzyńskiej szkole pracowało 25 nauczycieli absolwentów tej szkoły. W latach 1999-2006 ukończyło szóstą klasę szkoły podstawowej - 571 uczniów.
W nowym roku szkolnym 2006-2007 rozpocznie naukę 337uczniów i w zerówce 27 uczniów, będzie uczyło 25 nauczycieli, i pięciu nauczycieli dyplomowanych. Wszyscy nauczyciele posiadają wyższe studia  magisterskie. W styczniu 2006 roku odbył się zjazd absolwentów rocznika 1985 - dwudziestolecia klas ósmych a, b, c, atmosfera była bardzo miła. Nowy rok szkolny rozpocznie się przy braku sal lekcyjnych, (lekcje odbywają się w piwnicy i w świetlicy). Na przerwach jest ciasno na korytarzu. Bardzo się cieszę, że rozpoczęła się budowa nowego gimnazjum. W przyszłości problem ciasnoty szkolnej będzie rozwiązany.
Wielu absolwentów mieszkających w  naszym kraju i za granicą mile wspomina swoją młodość i czas spędzony w szkole. Odwiedzają Węgorzyno ze swoimi dziećmi i z sentymentem patrzą na mury szkoły którą ukończyli.
Na całym świecie mieszkają absolwenci naszej węgorzyńskiej szkoły: Australia, Stany Zjednoczone, Anglia, Austria, Niemcy, Włochy, Czechy, Szwecja, Grecja, Hiszpania i RPA.
Niejednokrotnie otrzymuję pozdrowienia od absolwentów szkoły ze Stanów Zjednoczonych przez Internet.
W obecnej szkole są sale komputerowe z internetem, młodzież szkolna ma łączność z całym światem, doskonaląc obsługę sprzętu komputerowego. Zainteresowanie w tym zakresie widzę u swoich wnuków. Przez 60 lat wiele się zmieniło, przed dwudziestu laty nikt nie imał pojęcia o pracy na komputerze i Internecie. Zostaje uszanowanie tak poważnego dorobku czyjejś pracy, pracy nauczyciela.
Nowy rok szkolny 2006-2007 rozpocznie się 4 września, przekroczą mury po raz pierwszy nowi uczniowie, a absolwenci szkoły podstawowej i gimnazjum udadzą się do nowych szkół.
 Starałem się przedstawić najważniejsze wydarzenia w życiu szkoły i zachodzące w niej zmiany.
W nowym roku szkolnym 2006-2007 życzę dużo zdrowia, dyrekcji, nauczycielom, uczniom ze szkoły podstawowej i gimnazjum dużo uśmiechu, radości i bardzo dobrych wyników w nauce.
                                                                                                                                                     Mieczysław Kufel 

Szkoła Podstawowa w Węgorzynie w latach 1947-1961 (obecny budynek Urzędu Miejskiego)

Szkoła Podstawowa w Węgorzynie – dobudowa 8 klas lekcyjnych (oddano do użytku w 1977 roku)

Franciszek Szydłowski - doktor Uniwersytetu  Leuren w Belgii Wydziału Socjologii

Tomasz Kufel - Absolwent Szkoły Podstawowej w Węgorzynie –doktor Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Ekonomii i Rachunkowości

Tomasz Rydzewski  - Absolwent Szkoły Podstawowej w Węgorzynie –doktor Uniwersytetu Szczecińskiego w Wydziału Nauk Przyrodniczych

Marta Nowik -  Absolwent Szkoły Podstawowej w Węgorzynie –doktor  Akademii Medycznej w Szczecinie

Andrzej Sobczyk –Absolwent Szkoły Podstawowej w Węgorzynie – doktor Akademii Rolniczej w Szczecinie

Daniel Bidny–Absolwent Szkoły Podstawowej w Węgorzynie – doktor Politechniki Koszalińskiej w Koszalinie

Studia doktoranckie z Węgorzyńskiej podstawówki obroniło:
Ksiądz dr. Franciszek Szydłowski, Uniwersytet Leuven w Belgii z socjologii w 1970 roku.
Dr Janusz Baran Politechnika Szczecińska obronił pracę w 1975 roku z zakresu mechaniki.
Dr Tomasz Kufel Uniwersytet Szczeciński Wydział Ekonomi obronił pracę z zakresu rachunkowości w dniu 10 października 2004 roku.
Dr Marta Nowik  Akademia Medyczna w Szczecinie obroniła pracę w dziedzinie neurologii w dniu 24 kwietnia 2006 roku.
Dr Andrzej Sobczyk Akademia Rolnicza w Szczecinie Wydział Ekonomiczny. Obronił pracę doktorską w 2006r na temat: Ekonomiczno organizacyjne uwarunkowania wyposażenia technicznego gospodarstw rolnych
Dr Tomasz Rydzewski Uniwersytet Szczeciński Wydział Nauk Przyrodniczych, instytut o morzu, obronił pracę na temat: Redystrybucja przestrzenna ludności w strefie podmiejskiej Szczecina.
Dr Daniel Bidny Politechnika Koszalińska Wydział Mechaniczny, obronił 27 listopada 2007r pracę na temat: Podstawy regulacji luzu bocznego i doboru parametrów geometrycznych przekładni ślimakowej ze ślimakiem strefowo podatnym osiowo i promieniowo.


 


 

 
«« wstecz
drukuj


  
Gmina na Szlaku Cysterskim












 
Czy chcialbyś/chciałabyś mieć możliwość zadania pytania urzędnikowi za pomocą strony internetowej?
TAK
NIE
Zobacz wyniki | Głosuj
 
dodaj wpis do księgi
 
  
  
   online: 1 odwiedzin: 5993064
  
© 2009 - 2024 Węgorzyno. Wszystkie prawa zastrzeżone